پروژه استاندارد وب پارسی پس از پایان یافتن نگارش دوم کتاب، دوباره آغاز به کار خواهد کرد.

رویدادها

بازگشت

۲۲ مهر ۱۳۸۹ - به روز رسانی - پیوند

‌پروژه استانداردسازی وب پارسی‌زبان بازگشت. جمله ساده‌ای است ولی در پس آن روزهای بسیاری کار و تلاش نهفته است. یک زمستان گذشت، یک بهار گذشت، یک تابستان گذشت، و 22 روز از یک پاییز گذشت، و تارگاه استانداردسازی بازسازی شد، کتاب استاندارد وب پارسی نیز بازنویسی شد، و برنامه‌های بسیار بزرگی ریخته شد که برای انجام آنها نیاز به کار بیشتر بر روی تارگاه هست.

در دومین نگارش از کتاب استاندارد وب پارسی همه استانداردهای وب که در حد و اندازه وب پارسی بودند گنجانده شدند، راهنمای بهتری فراهم آورده شد، و در کل کتابی نوشته شد که بسیار بهتر است کتاب نخست استاندارد وب پارسی است. اگر این کتاب به سرنوشت نگارش نخست دچار نشود، سال آینده در کتابفروشی‌ها خواهد بود، هرچند که بخش «راهنمای استانداردسازی» نیز بیشتر بخش‌های کتاب را دربر خواهد گرفت، و این چنین برای استاندارد شدن نیاز چندانی به خواندن کتاب نخواهد بود.

در تارگاه استانداردسازی نیز کارهای بزرگی انجام شد، کم و بیش همه تارگاه بازنویسی شد، برخی ابزارها و امکانات تازه افزوده شدند، برای کشورهای افغانستان و تاجیکستان برنامه‌ریزی شد، و بسیار بسیار بسیار کارهای دیگر که تا همین چند ساعت پیش همچنان در پی بهبود و پاکنویسی بودند.

چیزی که اکنون روبه‌روی شماست دارای ایرادات بسیاری است، از همه درخواست می‌شود اگر هرگونه ایرادی دیدند به کمک فرم «فرستادن پیام» آن را گزارش کنند.

امروز 22 مهر روز جهانی استانداردها نیز هست؛ امسال این روز به «استانداردها جهان را در دسترس همه خواهند گذاشت» نامگذاری شده است. روز جهانی استانداردها گرامی باد.