پروژه استاندارد وب پارسی پس از پایان یافتن نگارش دوم کتاب، دوباره آغاز به کار خواهد کرد.

کتاب استاندارد وب پارسی

کتاب «استاندارد وب پارسی» در پاییز سال ۱۳۸۵ به دست یکی از برنامه‌نویسان دلسوز زبان‌پارسی، برای گسترش و بهبود پایبندی به استانداردهای وب، نوشته شد.

در این کتاب پانزده نکته مهم که بیشتر از سوی طراحان و برنامه‌نویسان پارسی‌زبان نادیده گرفته می‌شدند، به همراه راهنمایی و توضیح گردآوردی شده بود.

کتاب، پس از ده ماه، در واپسین روزهای تابستان سال ۱۳۸۶ مجوز چاپ و نشر دریافت نمود و در اردیبهشت سال ۱۳۸۷ یک روز پیش از بیست و یکمین نمایشگاه کتاب تهران، از چاپ بیرون آمد.

سرنوشت کتاب

کتاب استاندارد وب پارسی به دو دلیل از سوی پخش‌کنندگان کتاب پذیرفته نشد:

  • نخست قیمت اندک روی جلد (۵۰۰۰ ریال)، در این باره یکی از بزرگترین ناشرین کتاب‌های کامپیوتر در پاسخ به درخواست نویسنده برای پخش کتاب، گفت «آن کتاب را ببینید، فروش هر کدام از آن برای ما ۱۵۰۰۰ تومان سود دارد، فروش کتاب شما، سودی ندارد؛ من می‌دانم کار بسیار خوبی انجام داده‌ای، ولی نگاه من باید انتفائی باشد، در نتیجه شرمنده نمی‌توانیم کتاب را پخش کنیم.»

  • دوم اندازه کوچک کتاب (۱۱ در ۱۶ سانتیمتر)، در این باره مدیر یک کتابفروشی گفت «کتابفروشی‌ها به سختی کتاب کوچک را می‌پذیرند، چون این کتاب‌ها به آسانی دزدیده می‌شوند؛ یا باید جایی دور از دست خریداران گذاشته شوند، یا نباید از آنها چشم برداشت، و پخش‌کننده‌ها این را به خوبی می‌دانند، کمتر پیش می‌آید پخش کتاب‌های کوچک را بپذیرند.»

نیاز به گفتن ندارد که روبه‌رو شدن با چنین واقعیت‌های تلخی، تنها سبب دلسردی و از دست رفتن انگیزه است و بس.

چند ماه نیز یک درخواست برای یافتن پخش‌کننده کتاب در گوشه همین تارگاه گذاشته شد، ولی پخش‌کننده‌ای یافت نشد.

نقد کتاب

برخی از برنامه‌نویسان به کاربرد واژه «استاندارد» و یا «استاندارد وب» برای نامگذاری کتاب، انتقاد داشته‌ اند. آنها می‌گویند «استاندارد وب» (Web standard)، به فن‌آوری‌هایی همانند HTML گفته می‌شود، و چیزی که در کتاب استاندارد وب پارسی آمده، «بهترین شیوه‌ها» (Best practices) برای به کارگیری آن استانداردهای وب است، پس نام کتاب باید چیزی همانند «بهترین شیوه‌های به‌کارگیری استانداردهای وب در وب پارسی» می‌بود.

پاسخ نویسنده:
نام کتاب با توجه به معنی واژه «استاندارد» گذاشته شده است؛ استاندارد یعنی بایدها و نبایدهایی برای انجام کاری.
از این رو، «استاندارد وب پارسی» یعنی بایدها و نبایدهایی برای وب پارسی. همچنین، در کتاب هر آنجا که نام از «استانداردهای وب» آمده است، منظور بایدها و نبایدهای وب بوده است، و نه آن «استانداردهای وب» که به معنی فن‌آوری‌هایی همانند HTML می‌باشد.


نگارش دوم

پس از راه‌اندازی این تارگاه، تصمیم بر این شد که PDF کتاب به رایگان در دسترس خوانندگان گذاشته شود؛ ولی بخش راهنمای استانداردسازی به جای آن گذاشته شد، تا هم انگیزه نوشتن کتابی دیگر از دست نرود، و هم نوشته‌های کتاب بیشتر در وب در دسترس باشند.

سرانجام، در واپسین هفته‌های پاییز سال ۱۳۸۸، نوشتن دومین کتاب استاندارد وب پارسی آغاز شد. نگارش دوم با توجه بیشتر به تارگاه‌های بزرگ، کاربرانی که نیازهای ویژه دارند، و آینده وب، نوشته شد.

اگر زمان دریافت مجوز چاپ و نشر، و دریافت کتاب از چاپخانه، همانند نگارش نخست باشد، می‌توان امیدوار بود که در سال ۱۳۹۰ خورشیدی نگارش دوم کتاب استاندارد وب پارسی به دست خوانندگان برسد.